Сім'я та діти 

Виховання дітей 1-2 років: стратегії та труднощі

Вихування дітей, які лише починають ходити, – непроста справа. Недарма цей період у житті дитини називають «жахливим дворічним віком». Він ще зовсім маленький, але його впертість та наполегливість вражають.

Хоча дитина в цьому віці ще не готова до того, щоб нести покарання за свої вчинки, батьки повинні вже зараз прищеплювати їй певні правила, які навчать її керувати своєю поведінкою. 1-2 роки – гарний вік, щоб навчити дитину робити правильний вибір.

Типова поведінка дитини 1-2 років

Дворічні діти, як правило, дуже енергійні. Вони готові до упаду бігати, стрибати та грати. Діти можуть легко перезбуджуватись, і відновити самовладання їм буває дуже складно. Іноді причиною перезбудження є оточення або обстановка – у таких випадках дитину потрібно відвести у спокійніше місце.

Діти пізнають навколишній світ за допомогою органів чуття – особливо за допомогою дотику. Сильна цікавість та недостатньо розвинені моторні навички призводять до того, що діти бувають незграбними. Тому батькам потрібно навчити дитину, яких речей торкатися небезпечно.

Дворічні діти люблять виявляти самостійність. Не дивуйтеся, якщо дитина, яка тільки-но почала говорити, занадто часто говорить «ні» і постійно намагається втекти від вас. І хоча встежити за ним важко, спостерігати за тим, як він росте та розвивається, дуже захоплююче.

З малюком у цьому віці відбувається безліч змін. Щоб упоратися з ними, йому потрібна дисципліна. Дотримання певних правил допоможе дитині стати самостійніше і при цьому навчитися соціально прийнятної поведінки.

Які труднощі можуть виникнути

Маленькі діти можуть говорити неправду. Але насправді вони цього не усвідомлюють. Якщо ви ставите дитині пряме запитання (наприклад, «Це ти з’їв печиво?»), може відповісти: «Ні». Це може бути реакцією на тон вашого голосу чи невербальні сигнали, які свідчать, що він зробив щось неправильно.

Не забувайте, що мовні навички дитини в цьому віці ще обмежені, тому їм складно висловлювати свої думки та почуття словами. Натомість вони використовують мову тіла. Через обмежені мовні навички дитина може впадати в істерику, коли вона злиться, засмучується або коли перезбуджена і не може впоратися зі своїми емоціями.

Також дворічні діти можуть виявляти агресію. Вони ще не мають достатніх навичок для того, щоб вирішувати конфлікти мирним шляхом, і вони не розуміють, як їхні дії можуть впливати на інших людей. Тому вони можуть битися, кусатися чи кидати предмети.

Встановіть вдома кілька простих правил і послідовно їх дотримуйтесь. Дітям 1-2 років необхідні часті нагадування, вони повинні повторювати те саме дію знову і знову, щоб навчитися чогось. Тому повторюйте правило, використовуючи одні й самі формулювання, щоб дитина його засвоїв.

Ефективні стратегії виховання дітей 1-2  років

Насамперед, стратегії, які ви застосовуєте у вихованні дитини, повинні відповідати її індивідуальним особливостям та потребам. Проте існують певні рекомендації, які підійдуть більшості дітей. Розглянемо їх докладніше.

Показуйте, а не розповідайте

Коли ви кажете дитині: «Погладь собаку ніжно» через усю кімнату, вона навряд чи зробить все правильно. Покажіть, як це зробити. Покладіть свою руку на руку дитини і ніжно погладьте собаку. Скажіть: «Ніжно» під час погладжування. Якщо ви побачите, що дитина все ще грубо поводиться із собакою, повторіть цей урок. Згодом дитина навчиться гладити собаку ніжно.

Показувати набагато ефективніше, ніж розповідати. Тому візьміть руку дитини в свою руку і показуйте, як виконувати ту чи іншу дію.

Related posts