Здоров'я 

Набряки причини та лікування

Причини розвитку набряків

Набряки представляють надмірне скупчення рідини в тканинах людського організму, підшкірній клітковині. Вони можуть бути загальними та місцевими. Загальні набряки по локалізації діляться на периферичні та порожнинні (гідроторакс, гідроперикард, асцит. Причиною скупчення рідини цього виду є

  • захворювання серця
  • нирок
  • печінки
  • гіпопротеїнемії

Набряк може проявлятися в разі цирозу печінки, голодування або в якості патології вагітності. Ускладнення бувають також незапального (транссудат) та запального (ексудат) генезу. Також причиною набряку місцевого виду є порушення відтоку крові або лімфи.

Кардіологічні фактори набряків

При захворюваннях серця набряклість – наслідок порушення скорочувальної здатності міокарда і один з проявів серцевої недостатності, переважно правошлуночкової. Причиною серцевих набряків в основному є переповнення вен великого кола кровообігу кров’ю з підвищенням гідростатичного капілярного тиску, затримкою натрію і води в тканинах.

Такі набряки зазвичай розташовуються симетрично в нижніх відділах тіла — на ногах, передній черевній стінці, попереку, а у лежачих хворих — найчастіше на крижі, спині; розподіл набряків обумовлений зміщенням рідини під дією сили тяжіння.

Зазвичай набряклість поєднується з цианозом, проте з’являються пізніше і свідчать про більш важку декомпенсацію. При дослідженні серця виявляється груба патологія у вигляді пороку, кардіосклерозу, легеневого серця. Периферичні набряки при захворюваннях серця завжди поєднуються з збільшенням печінки.

Поширеність патології може бути одним з показників ступеня декомпенсації. Великі набряки свідчать про важку недостатність кровообігу. Значні набряки з причин проблеми з серцем нерідко поєднуються з водянкою порожнин — скупченням рідини в черевній (асцит) і плевральних (гідроторакс) порожнинах.

Ніркові причини набряклості

Набряки при гострих запальних захворюваннях нирок – гломерулонефритах, що вражають клубочки і канальцевий апарат нефрону, нерідко починаються з обличчя, захоплюють тулуб, кінцівки. Розподіл набряклості з причин проблем з нирками визначається не силою тяжкості, а пухкістю підшкірної клітковини. Набряки з причин проблем з нирками можуть розвинутися гостро. На відміну від синюшних серцевих набряків при ниркових набряках шкіра бліда. Ниркові набряки можуть бути густими (при нефриті) або пухкими, тестуватими (при нефротичному синдромі). Походження ниркових набряків пов’язане з підвищенням проникності капілярів і зменшенням вмісту білка, особливо його альбумінових фракцій, в плазмі крові. Ниркові набряки нерідко поєднуються з гострою артеріальною гіпертензією та скаргами хворих на болючі головні болі, олігурією, гематурією, внаслідок чого сеча може мати вигляд м’ясних помиїв.

Характеристикою набряклості з причин проблем з нирками є їх локалізація в тих областях, де багато пухкої підшкірної жирової клітковини (наприклад, на венах). Період наростання набряків ниркового походження супроводжується олігурією.

Related posts